Ağız kokusu nedir? Nasıl önlenebilir?

Ağız Kokusu Nedir?

Biyovita olarak ağız bakımının önemini sık sık vurgulamaya çalışıyoruz. Çünkü sağlığın ağızda başladığını biliyor ve herkesin bu farkındalığa sahip olmasını arzuluyoruz. Düzenli olarak bakım yapmadığımızda ağız içerisinde kötü bir ağız kokusu meydana gelmektedir. Bu da hem fiziksel sağlık hem de psikolojik açıdan çok iyi değildir.

Ağız kokusu nedir?

Çoğunlukla ağız nedenli olan ancak az da olsa sindirim problemleri ya da vücudumuzdaki diğer başka nedenlerden dolayı ağız kokusu oluşmaktadır. Ancak genel olarak ağız kokusu ağız içerisindeki bakterilerin yemek artıklarını parçalamasıyla ortaya çıkan bir kokudur.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Ağızda bulunan diş plakları, diş taşları ya da diş eti rahatsızlıkları ağızdaki kokuya neden olmaktadır. Sabah kalktığımızda gece boyunca ağız içinin kuruması da bakterilerin kötü koku oluşturmasına neden olur. Fakat sabahları ağızda meydana gelen koku yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı değilse geçicidir ve normal kabul edilmektedir.

Diş eti rahatsızlıkları burada önemli faktörlerden biridir. Dolayısıyla ağız florasının dengesiz olması diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu da ağız kokusunu arttırıcı bir etkendir. 

Ağız kokusu nasıl engellenir?

Düzenli ağız bakımı ağız kokusunun önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bunun için;

  • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın,
  • Diş ipi kullanın,
  • Yağ çekme yöntemi uygulayın
  • Düzenli diş hekimi kontrollerinizi yaptırın
  • Sigara içmeyin
  • Sık sık su için.

Dişlerin düzenli bakımı ve ağız florasının dengede olması hem birçok rahatsızlığın önüne geçmenizi sağlayacak hem de ağız kokusunun oluşmasını engelleyecektir.

Diş ipi ve dil kazıyıcısı ya da Biyovita Oil Pulling Mix ile ağzın tüm bölgelerini temizleyerek düzenli bir ağız bakım rutini oluşturduğunuz takdirde ağız kokusundan kurtulmak kolaydır.

Ağız kokusu ile ilgili en can sıkıcı noktalardan birisi ise kokuyu kişinin kendisinin çoğu zaman almamasıdır. Çevresindeki çoğu kişi de ona bunu söylemez. Bu nedenle en yakınınızdaki kişilere sizin sormanız iyi bir çözüm olabilir. Avuç içinize nefes vererek de ağız kokunuzu bir nebze olsun algılayabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Ağız kokusu önemli bir sorundur. Kokunun varlığı orada var olan olumsuz bir durumu bize anlatır. Düzenli ağız bakım rutinine sahip olmak sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. 

Siz de 30 gün süreyle Biyovita Oil Pulling Mix ürününü kullanarak ağız bakımınızda büyük bir değişim başlatabilirsiniz.

Sağlıklı gülüşler dileriz.

Biyovita Oil Pulling Mix hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: @biyovita